פשפש מיטה

פשפשי המיטה הם טפילים המצויים אצל האדם כמו גם אצל בעלי דם חם אחרים דוגמת תרנגולות ויונקים שונים. הפשפש אמנם אינו מעביר מחלות, אך עקיצותיו מטרידות ביותר, הוא מוצץ את דם הנעקץ ואגב כך גורם לגרד ולכתם אדום בסיבת העקיצה העשויים להימשך שעות עד ימים. לעתים אף קיימות רגישות ואלרגיה לעקיצות פשפשים ואז עשויים להתפתח נפיחות ואף זיהום המחייבים טיפול רפואי. מאז שנות ה -90, עלתה תפוצת הפשפשים במקומות שונים בעולם ואף בישראל. בשל היותם מטרד רציני, חשוב לטפל בבעיה מיידית ובצורה יעילה.


פשפש המיטה – רקע כללי

פשפש המיטה Cimex lectuiarius הינו חרק המשתייך למשפחת הפשפשיים. מחזור החיים שלהם מתאפיין בגלגול חסר בעל שלושה שלבים: ביצה, נימפה ובוגר. הנימפות מתאפיינות בצבע חום צהבהב וגדלן נע בין 1 – 4 מ"מ. הבוגר מתאפיין בצורה שטוחה ועגולה, חסר כנפיים, צבעו אדום כהה וגודלו כ – 5 מ"מ. עם זאת, כאשר הם מלאים בדם הם עשויים להגיע לגודל של כמעט סנטימטר אחד וצבעם מתכהה לכיוון השחור.

עיקר פעילות הפשפשים מתרחשת בלילה כאשר במהלך היום הם מבכרים להסתתר בקרבת מקום לינה של בני אדם. היותם בעלי צורה שטוחה, מאפשר להם גישה לחריצים צרים במזרנים, מיטות, ארגזים ומשטחים שונים. פשפשי המיטה, בשונה מחרקים אחרים דוגמת נמלים וטרמיטים, אינם בונים קן, אך הם נוטים להתקבץ יחדיו. ניתן למצוא פשפשי מיטה בקיני ציפורים ולכן בבתים בהם מצויים קיני ציפורים בגג יש סבירות להימצאות פשפשי מיטה.


הדברת פשפש המיטה

בשל היותם קטנים ובשל נטייתם להסתתר הם קשים לגילוי. לכן, סימני עקיצה שאינם דומים לעקיצות יתוש, כמו גם גירוד חוזר ונשנה עשויים להוות סימנים להימצאותם של פשפשים בסביבתכם. סימנים נוספים הם נקודות שחורות קטנות על מזרנים, סדינים או על צד הרהיטים.

הדברת פשפשי המיטה היא הדברה משולבת הכורכת יחדיו מספר אלמנטים:

  • ניטור – סקירה מדוקדקת לאיתור מדויק של מקור הבעיה.
  • שאיבת הבוגרים והנימפות (הדרגות הצעירות).
  • שימוש בקיטור לטובת קטילת הביצים. השימוש בקיטור מאפשר חדירה יעילה לתוך חריצים וסדקים קטנים שהגישה אליהם קשה.
  • ריסוס בחומר הדברה ייעודי המהווה נדבך נוסף ביצירת קו הגנה יעיל. חשוב לציין שאין לרסס את משטחי הלינה דוגמת מזרונים וספות.

כפעילות מנע, מומלץ להיפטר מקיני ציפורים בקרבת מקום השינה, לבדוק היטב רהיטים או מטענים שמכניסים לבית מן החוץ ולבצע כביסה קפדנית ואוורור של מצעים.

הדברת פשפשי מיטה מחייבת טיפול יעיל, מקצועי ומיומן בשל הקושי בגילוי, הקושי בגישה למקומות המסתור והעמידות שפיתחו זנים מסוימים של פשפשים לחומרי הדברה שונים.

באגרוטל הדברות, תמצאו פתרונות יעילים במיוחד ואנשי מקצוע מנוסים ומיומנים, מומחים בהדברה משולבת על כל שלביה, שיתנו לכם מענה למטרד המציק של פשפשי המיטה.