הדברת פרעושים

פרעושים הם טפילים המהווים מטרד רב ומסוכן לאדם או לחי המשמשים בעל כורחם, כפונדקאים שלהם. הם מוצצים את דמם ובמקרים מסוימים הרוק שמפרישים הפרעושים בעת עקיצתם גורם לתגובה אלרגית המתבטאת בפריחה או בסימני עקיצה בדמות נקודות קטנות ואדומות על הגוף. מעבר להיותם מטרד, עשויים הפרעושים להעביר מחלות וחלקן אף מסוכנות. הפרעוש אחראי למחלת הדבר המועברת בעקיצה ממכרסמים, לבני אדם. כמו כן מעבירים הפרעושים את המחלה המסוכנת טיפוס הבהרות והם עשויים להעביר גם את תולעי השרשור (תולעי סרט).

 

פרעושים – רקע כללי

פרעושים ( Siphonaptera) היא סדרה הנמנית על מחלקת החרקים, קיימת בטבע לפחות 60 מיליוני שנים ומונה כ-2500 מינים. מחזור החיים שלהם מתאפיין בגלגול מלא בעל ארבע דרגות : ביצה, זחל, גולם ובוגר. גודלו של פרעוש בוגר נע בין 5-1 מ"מ.  גוף הפרעוש בנוי מראש, חזה ובטן.  גופו פחוס בצדדיו, וראשו מחודד. מבנה גוף זה מאפשר להם לנוע בתוך סבך השערות או הנוצות על גוף החיה הפונדקאית. הפרעוש הבוגר הוא כאמור טפיל הניזון מדם הפונדקאי. רוב הפרעושים הם טפילי יונקים ומיעוטם טפילי עופות.

הזחלים נזקקים למידת לחות גבוהה באוויר לצורך התפתחותם ולכן הפרעושים אינם נטפלים לבעלי חיים החיים בתנאי יובש ומעדיפים לרוב מאורות ובתים.

הפרעוש ידוע בכושר הניתור המצוין שלו, החשוב במיוחד לבוגר שבקע מן הגולם, כדי להצליח להיטפל אל הפונדקאי שבחר. הניתור הוא גם אמצעי ההגנה של הפרעוש הנמלט בעזרתו מפני אויבים.

 

 

פרעושים בישראל

 

בישראל קיימים כ -40 מינים של פרעושים, מתוכם שלושה שכיחים ביותר.

  • פרעוש החתול: נפוץ בבתים בקרבת חתולים וחיות מחמד, שפרוותם מהווה בית גידול נוח. בשל יכולתן של הביצים לשרוד חודשים רבים, קורה תכופות שאזור הנראה נקי מפרעושים מתגלה לפתע כנגוע.
  • פרעוש החולדה: זוהה בעיקר באזור החוף והשפלה. פרעוש זה נקרא גם פרעוש הדבר ועלול להעביר את חיידק מחלת הדבר לבני האדם. הוא גם הפרעוש המעביר את טיפוס הבהרות לבני אדם. מחלות אלה מסוכנות לבני האדם ועלולות להסתיים במוות.
  • פרעוש האדם: אחד הטפילים העתיקים ביותר, הנטפל ליונקים גדולים כבני האדם. מזה מספר עשורים נמצאת שכיחות טפיל זה בירידה בארץ.

 

הדברת פרעושים

בשל היותו חרק זעיר, קשה מאוד להבחין בפרעוש. לרוב הוא מנתר מהרצפה אל הרגל, עוקץ במהירות ומיד לאחר מכן מנתר אל מחבוא כלשהו.

בכדי להיפטר מהמפגע, נדרשת פעולת הדברה יסודית. חשוב שהמדביר יהיה בקי בתחום וידע לזהות ולטפל בכל החריצים והסדקים העשויים להוות מוקד נגיעות ובד בבד, לחסל גם את הגלגולים המוקדמים – הביצים הזחלים והגלמים.

אנו ממליצים לכם לבצע גם טיפול מונע כנגד פוטנציאל בקיעה של ביצי פרעושים.

מאחר וסביבת חיית המחמד מהווה מקום מחיה מצוין לפרעושים, יש לתת לה טיפול בתכשיר נגד פרעושים, לאוורר ולנקות היטב את המתחם ולכבס מצעים ואריגים בהרתחה בכדי להשמיד את ביצי הפרעושים. עוד מומלץ לשאוב ביסודיות שטיחים, מזרנים וריפוד לסוגיו.

באגרוטל הדברות אנו מחזיקים בכל הציוד והחומרים הנדרשים לפעולת הדברה יסודית של פרעושים תוך שמירה על בטחון כל יושבי הבית. הצוות שלנו מיומן ומנוסה בביצוע פעולת הדברה ובבניית תכנית טיפול מנע שיסלקו את הפרעושים מביתכם לתקופה ממושכת.