הרחקת יונים

ליונה משמעות רבה בתרבות היהודית כסמל השלום ומזה זמן רב הפכו להקות יונים למראה נפוץ בפארקים וגנים ציבוריים ואנשים רבים נהנים להאכילן. לרוע המזל, יונים בסביבת מגורים מהוות מטרד ומפגע תברואתי. בכדי לשמור על הניקיון והשלווה בחייכם, אגרוטל הדברות בע"מ מספקים לכם שרותי הרחקת יונים במגוון דרכים יעילות.

יונים – רקע כללי

היונים בטבע בונות את קניהן במצוקים ובמערות. באזורים עירוניים וסמוך למגורי בני אדם, בונות היונים את קיניהן  בחללים מוצלים דוגמת מחסנים, מרפסות, מסתורי כביסה מתחת לגגות ואפילו על אדן החלון. בתוך הקן תטיל היונה עד שתי ביצים. זמן הדגירה נע בין 17 עד 19 ימים. הגוזלים יעופו ממנו לאחר 4 עד 5 שבועות. אורך חייה של יונה עד 5 שנים והן יכולות לעוף למרחק של כ 20 ק"מ ביום.
היונים מתגודדות בקבוצות גדולות ומייצרות לכלוך רב כתוצאה מלשלשת בכמויות גדולות כמו גם בשל הנוצות הרבות המתפזרות בכל מקום בו הן נמצאות. מעבר ללכלוך הן משאירות ריח רע הנגרם כתוצאה מכך. היונים עלולות להיות מקור להעברת טפילים ומחלות המסוכנים לאדם. העברת המחלה מתבצעת לרוב דרך הלשלשת. אותה לשלשת גם גורמת נזק במגע עם חלקי מתכת.

מינים נפוצים של יונים

בארץ ניתן לראות שלושה מינים של יונים.

  • יונת הסלע – Columba livia זהו המין השכיח ביותר. מצוי בכל מקום בו שוכנים בני אדם. הצבע הכללי אפור כחלחל והבטן אפורה. סימן היכר של מין זה הוא  ברק גדול וסגול על הצוואר ופס שחור בקצה הזנב. הזכרים נבדלים מהנקבות, בכך שצבעי הנקבה מעט עמומים. יונה זו בויתה ונפוצה בישראל כבר לפני אלפי שנים ואף התערבבה עם זנים אחרים. מין זה חי בלהקות.
  • יונת ענק Columba palumbas  אורך הגוף של מין זה הוא 38-44 ס"מ ומוטת הכנפיים עשויה להגיע עד 80 ס"מ. המשקל  נע בין 300 ל 600 גרם. נוצותיה בגוון אפור-ורוד הרגליים ורודות וראשה בצבע כחול. המקור ורוד עם בליטה לבנה אופיינית מעל המקור. כמו כן יש לה כתם לבן על החזה. הזכרים והנקבות אינם נבדלים בצבעם.
  • יונת העצים איננה שוכנת קבע בישראל. לעתים עוצרת כאן בחורף בעיקר באזור הנגב המערבי והחולה. מקננת בחללי עצים.

הרחקת יונים

את היונים אנו מעוניינים רק להרחיק ללא פגיעה בהן או הדברתן. הדרך הטובה ביותר למנוע את המטרד, היא לשלול מהיונה את האפשרות למצוא מחסה באזורים הרלוונטיים כמו מרפסות, מתחת לגגות וכדומה.

קיימות שתי שיטות עיקריות:

  • סגירה באמצעות רשת שתמנע את הגישה לחללים פתוחים ובמקרה הצורך איטום חללים על ידי בטון. בשתי הצורות יש לוודא שלא נשארו יונים במתחם אותו סוגרים.
  • התקנת דוקרנים במקומות בהן היונים נעמדות למנוחה המונעים מהיונים להתמקם.

למומחים שלנו באגרוטל הדברות ניסיון רב, שיאפשר להם לבחור עבורכם את הפתרון המתאים ביותר לצרכיכם. אנו מתחייבים להשיב לכם את השקט הניקיון ואיכות החיים ויחד עם זאת, ללא צורך לפגוע ביונים.