הדברת צרעות

צרעות הן מין של חרקים שהיחס אליהם אמביוולנטי. קיימים מינים רבי תועלת לאדם המשמשים בהדברה ביולוגית מאחר והם אויבים טבעיים של מזיקים אחרים. מאידך מינים אחרים גורמים בעצמם נזקים קשים לגידולים חקלאיים וישנם מינים העשויים להעביר מחלות. בנוסף כמובן, עקיצתם של מינים רבים מכאיבה מאוד ואף מסוכנת לאדם.

צרעה – רקע כללי

הצרעה  הינה חרק המשתייך למשפחת הדבוראים המונה גם את הדבורים והנמלים. מחזור החיים שלהם מתאפיין בגלגול מלא בעל חמישה שלבים: ביצה, זחל, טרום גולם, גולם ובוגר.

בדומה לשאר הדבוראים הצרעות חיות בקן ובו מלכה המטילה את הביצים.

תזונתם של המינים השונים מגוונת וכוללת צוף פרחים, טל דבש המופק מכנימות, חרקים (כגון זבובים ודבורים) וגם פגרי חיות.

עונת הקינון של הצרעות היא באביב באזור חג הפסח ואז עולה הסיכוי לפגוש בהן בקרבת אזורי מגורים. הצרעות מקננות במקומות מגוונים  ובין השאר נמצא אותן בבתי מגורים בחלקים חיצוניים או פנימיים של הבית. הקן עשוי להיות ממוקם בפינה בין קירות, בתוך פיר מזגן או אפילו בין תריסים. הקן מצוי במקומות נמוכים יחסית ולכן הסיכוי להתקלות בקן וביושביו גבוה יחסית.

צרעות – מינים נפוצים בישראל

  • הצרעה הגרמנית (Vespula germanica): גופה שחור עם כתמים צהובים. בונה את קיניה בחריצים בין הסלעים או במחילה באדמה.
  • הצרעה המזרחית (Vespa orientalis המכונה דבור ) : הגדולה בצרעות ארץ ישראל. עקיצתה מכאיבה מאד. שהייה או הליכה בקרבת מושבה של צרעות כאלה מסוכנת ביותר.
  • צרעת הפלך (פלכית) (Polistes dominula): בונה את קינה מעל לפני הקרקע לרוב בצמידות לקירות בתים או לצמחיה. צבעה שחור עם פסים צהובים. נחשבת לתוקפנית.

מיני הצרעות הללו הינם מינים חברתיים ומתאפיינים גם בעובדה שקיניהם בנויים מחומר דמוי נייר אותו הן מייצרות בעצמן מחומר צמחי שהן לועסות ומערבבות ברוק.

הדברת צרעות

הדברת צרעות הינה הכרחית,  רק כאשר יש פעילות מוגברת באזורי המגורים, תופעה העשויה להעיד על הימצאותו של קן בקרבת מקום. חשוב לוודא האם הצרעות הינן ממין מועיל  או מזיק, לבדוק את תנאי השטח ולבצע טיפול בהתאם. מאחר וקיים סיכוי גבוה להימצאותו של קן בתוך או בקרבת שטח הבית ובשל העובדה שהצרעה היא חרק מסוכן העשוי לתקוף את בני האדם שבקרבתו, יש לבצע טיפול בצורה אחראית ומבוקרת על ידי איש מקצוע שהוכשר לנושא.

הדברת צרעות מתבצעת במספר שלבים:

  • אבחון מוקדי הנגיעות בסביבה הקרובה וחומרתם.
  • איתור ממוקד של קני הצרעות בכל הסביבה
  • ריסוס שיתבצע תוך שימוש בחליפת מגן נגד עקיצות ופינוי כל בני האדם החיות מהמקום.
  • במקרים מסוימים יעשה שימוש בפיתיון בשר רעיל, שיטה שאינה פוגעת בכל הצרעות בקן אלא רק בצרעות האוכלות אותו.

הדברת צרעות מחייבת טיפול יעיל, מקצועי ומיומן בשל הצורך בהגנה מפני עקיצות, אבחנה בי סוגים מועילים ומזיקים ואיתור מדויק וממוקד.

באגרוטל הדברות יעזרו לכם אנשי מקצוע מנוסים, בעלי הכשרות מקצועיות ובעלי ניסיון רב בהדברת צרעות בתנאי שטח ואזורי מגורים שונים.