הדברת מכרסמים

העכבר והחולדה נחשבים למזיקים במיוחד ומהווים מטרד ומפגע תברואתי. הם חיים בכל מקום בו יש יישוב של בני אדם, מתרבים במהירות ויוצרים אוכלוסייה גדולה. משכנם בקרבת מגורי אדם חיוני להם לאספקת מים ומזון סדירה ומחסה.

העכבר הוא מכרסם קטן הנפוץ בשטחי טבע פתוחים. מגורי אדם הגובלים בשטחים כאלה מהווים משכן פוטנציאלי עבור עכברים שימצאו שם מזון נגיש בכמות רבה, עקב הפסולת שבני האדם מייצרים. בנוסף מהווים מגורי אדם מקומות מסתור טובים והעכברים יכולים להתרבות שם בקצב מהיר. העכבר מזיק לבני האדם, משום שהוא נושא מחלות זיהומיות, מכרסם מזון ומותיר אחריו לכלוך וגללים.

החולדה הינה מכרסם בעל אינטליגנציה רבה, חושים מפותחים ואומץ רב ועל כן יש לה כושר שרידות גבוה במיוחד. הנזקים והמטרד שגורמת החולדה רבים וכוללים אגירת מזון רקוב, גרימת מוקדי צחנה, לכלוך, חבלה בתשתיות חשמל וקצרים, רעשים וצווחות, הפצת מחלות ועוד.

 מכרסמים – מינים נפוצים בישראל

  • עכבר מצוי –Mus Musculus מבנה גופו קטן אורכו 7-9 ס"מ, זנבו ארוך כאורך הגוף, צבעו אפור וגחונו בגוון אפור בהיר. חי במחילות באדמה, בין קירות כפולים, בסדקים בקירות ובמרתפים ומחסנים. הוא בעל יכולת טיפוס על קירות ומסוגל להיכנס לבתים דרך מרווחים קטנים ביותר.
  • חולדה מצויה – Rattus rattus ומשקלה מגיע עד כ-200 גרם. היא מכוסה פרווה כהה בצבע חום עד שחור וצבע הגחון נע מלבן דרך חום ואפור עד שחור. אורכה עד 20 ס"מ והזנב ארוך מהגוף. עיניה קטנות ואזניה גדולות. חיה במקומות יבשים וחמים, ומסוגלת לטפס ולחדור לבתים על ידי טיפוס על צינורות, עצים וכבלים.
  • חולדת החוף – Rattus norvegicus חולדה זו גדולה מן החולדה המצויה ומשקלה נע בין 200 ל-500 גרם. זנבה קצר מן הגוף שאורכו כ-22 ס"מ. אזניה ועיניה קטנות וצבע הפרווה חום-אפור. חיה באדמה במקומות קרירים ולחים וניתן למצוא אותה במערכות הביוב, שם היא מוצאת מזון ומים. היא בעלת כושר שחייה ומצליחה לחדור לבתים משותפים, דרך אסלות השירותים המצויים במקלטים.

 

 

הדברת מכרסמים

הדברת עכברים תיעשה בכמה שיטות בהתאם לתנאי הסביבה ומקורות הנגע. במקומות מסוימים יעשה שימוש במלכודות, באחרים בריסוס הבית ולעתים בהטמעת חומר הדברה באופן ידני.

עם חולדות ניתן להתמודד במספר דרכים: מלכודות מכניות כמו מלכודות הקפיץ והרשת או מלכודת דבק, כולן מבוססות על כך שהחולדה תילכד בבואה לנגוס מפיתיון שהוכן עבורה. מאחר והחולדה היא חיה חכמה אין זה מובטח שהחולדה אכן תנגוס בפיתיון. שיטה מקובלת להתמודד עם בעיה זו היא תחנת האכלה, שהיא למעשה תיבה המכילה רעל ומונעת מהחולדה לצאת כך שהרעל לא יופץ בסביבה הקרובה. באזורים בהם הבעיה היא חמורה – לרוב בעסקים- יש צורך בטיפול שוטף, חידוש והוספה של רעלים בתחנות ההאכלה.

 

הדברת מכרסמים מחייבת מדביר מקצועי ומיומן שיתחשב בכל גורמי הסביבה על מנת להשיג את התוצאה הטובה ביותר. אנו בחברת אגרוטל הדברות מומחים בהתאמת פתרונות למיגור נגע המכרסמים בביתכם. באגרוטל הדברות תמצאו אנשי מקצוע מיומנים ומוסמכים שיעשו את העבודה על הצד הטוב ביותר תוך שימוש בחומרים המתאימים ותוך סיכון נמוך לסביבה ולבני האדם.