הדברת טרמיטים

טרמיטים שייכים למשפחת החרקים. הם ידועים בפגיעה בחלקי וחפצי עץ בבית כגון רהיטים, משקופים וזאת משום שתזונתם של הטרמיטים מבוססת על כרסום עץ ויש להם יכולת לעכל תאית בקלות ובמהירות, יכולת שהיא נדירה בקרב בעלי החיים.

במאה ה-21 חלה עלייה משמעותית באוכלוסיית הטרמיטים שנצפתה בישראל, ככל הנראה בשל עלייה במספר הגינות המושקות וסביבה נוחה להשגת מזון עשיר בתאית המאפשרים בתי גידול טובים למושבות טרמיטים. בישראל קיימות שתי תצורות של קיני טרמיטים: טרמיטי עץ המקננים בעץ וטרמיטי קרקע השוכנים עמוק מתחת לפני הקרקע.

 

 

טרמיטים – רקע כללי

הטרמיטים (Isoptera) מהווים תת סדרה של התיקנאים. הם קטנים ובמקרים רבים חסרי כנפיים ועיניים, בהירים ובורחים מאור. הטרמיטים זכו לפרסום בזכות המבנים הרחבים שביכולתם לבנות כמו גם בשל אורח החיים שלהם המבוסס על מושבות בנות עשרות אלפי עד מיליוני פרטים.

תפקידי הטרמיטים במושבה נחלקים לפועלים, לוחמים ולמלך והמלכה האחראים על הרבייה המתרחשת בקצב מהיר שכן הזכר נשאר ליד המלכה ומפרה אותה אחת למספר קטן של ימים.

בישראל שכיחים שבעה מינים של טרמיטים, בעיקר באזור מדבר יהודה שפלת החוף ובאזורים נוספים בדרום הארץ.

 

מינים פולשים

טרמיט פורמוזי (Coptotermes formosanus) המכונה טרמיט-על ונחשב לאחד המזיקים האלימים בעולם, נצפה בישראל ובספטמבר 2020 הוגדר על ידי משרד החקלאות במין פולש. הוא נחשב כמזיק במיוחד לאדם ולסביבה שכן בנוסף לכרסום עץ, הוא מסוגל לכרסם גם בפלסטיק, ואף בסדקים צרים בבטון ובמספר סוגים של ציפויי מתכת. את מזונו הוא מוצא לעתים במרחק של עשרות מטרים מהקן ויכולתו לגרום נזק גבוהה אף יותר, בשל קצב הריבוי שלו וגודל האוכלוסיה במושבות העשוי להגיע לעתים ל – 10 מיליון פרטים.

 

 

הדברת טרמיטים

סימנים להגעת הטרמיטים לביתכם יכולים להיות תעלות בוץ המהוות דרכי גישה לבית, כמו גם חריצים במשקופים. בשל העובדה שפעילות הכרסום מתבצעת לרוב בחלק הפנימי של העץ קשה לגלותה ויש צורך בהסרת החלק החיצוני בכדי לגלות אם אכן נגרם נזק.

הטיפול בבעיה כולל את השיטות הבאות:

  • פיתיונות ג'ל – יוצרים בפני הטרמיטים מחסום תת קרקעי המונע חדירה לבית, והדברת ריכוזי הטרמיטים באזור הג'ל באמצעות חומר ממית ללא ריסוס.

טיפול זה מהווה טיפול מונע העוצר את הטרמיטים עוד לפני החדירה לביתכם.

  • הזרקת זרחן אורגני – זהו חומר ההדברה הנפוץ להדברת טרמיטים ומתבצע בשני אופנים:
  1. קידוח חורים במשקופי עץ ובצידם הפנימי של הקירות והזרקת חומר ההדברה לתוכם.
  2. הזרקת זרחן אורגני אל תעלה ברוחב ובעומק 40 ס"מ בצמוד לצד החיצוני של קיר הבית.

חשוב לבצע את הטיפול בזרחן אורגני באופן מלא ולחזור עליו אחת לשנה.

 

אגרוטל הדברות מציעה לכם פתרונות לגילוי מוקדם ומניעה של חדירת הטרמיטים לביתכם וטיפולים מקומיים במידת הצורך, כמו גם טיפולים מקיפים להדברת המזיק במידה וביתכם כבר נגוע. בנוסף, אנו מציעים גם טיפולי הגנה מטרמיטים למשך מספר שנים תוך הקפדה על שימוש בחומרים שאינם מסכני חיים וסביבה.