הדברת זבובים

זבובים מצויים כמעט בכל מקום והם מן המטרדים הנפוצים ביותר. לחלקם חשיבות כלכלית ואקולוגית אך כשהם בקרבת בני האדם, מתייחסים אליהם לרוב כמטרד ולא בכדי. מינים רבים שלהם הם מזיקים קשים לחקלאות, כדוגמת זבוב הפירות הים תיכוני. מינים רבים אחרים ובכללם זבוב הבית ידועים כמעבירי מחלות. במגע עם מזון הנצרך על ידי בני האדם, מעביר הזבוב חיידקים הגורמים למחלות מעיים ומחלות מסוכנות נוספות. הזחלים של מינים מסוימים משמשים כטפילים על בני אדם או בהמות.

זבובים – רקע כללי

הזבובים (Brachycera )מהווים תת-סדרה של סדרת הזבובאים. ככל החרקים בנוי גופם מראש, חזה ובטן. יש להם זוג כנפיים יחיד וכושר התעופה שלהם מצוין. עיניהם גדולות מאד ומחושיהם קצרים. מחזור החיים שלהם מתאפיין בגלגול מלא.

תנאי המחייה האידאליים עבור הזבובים הם אתרי פסולת ומקומות בהם ימצאו שאריות של חומרים אורגניים דוגמת צואת חיות, שאריות של מזון רקוב, פגרי חיות וכדומה. תנאים כאלה מאפשרים לזבובים כר נוח להטלת ביצים ומקור נוח לתזונת הזחלים.


זבובים – מינים נפוצים בישראל

  • זבוב הבית: אחד המזיקים הנפוצים בארץ ובעולם כולו. צבעו אפור ועיניו בצבע חום-אדום. גודלו כ 7-6 מ"מ. בטנו צהובה עם פס כהה לאורכה. נפוץ בעיקר בתקופת הקיץ ועלול להעביר מחלות שונות ומגוונות.
  • זבוב החול: מין זה קטן מאוד רק כ-2 מ"מ. צבעו בהיר וגופו שעיר. בעל רגליים ארוכות. פוגע בבני אדם ומעביר את מחלת הלישמניה (שושנת יריחו). זבוב זה עלול גם להזיק לחיות הבית דוגמת כלבים, חתולים ואוגרים.
  • זבוב בוהקן ירוק(זבוב הבשר) : צבעו ירוק מתכתי וגודלו כ-7-6 מ"מ. בתי הגידול שלו הם פרחים, צואה ופגרי חיות. מציאותו של זבוב זה מרמזת על ליקויים במצב הסניטרי בסביבתו. זבוב זה מטיל ביצים בעורן של חיות משק, חיות מחמד ואפילו בבני אדם, מהן בוקעות רימות הגורמות נזקים כבדים. מצב זה נקרא ריממת. זבוב בשר נוסף הוא הבוהקן הכחול, הגדול מעט יותר מאחיו הירוק וזמזומו חזק ונוקב.


הדברת זבובים

שיטות הטיפול בבעיית הזבובים כוללות מלכודות וריסוס.

  • מלכודות. הצבת מלכודת זבובים ביתית תאפשר את לכידת הזבובים הראשונים המגיעים לבית ופלישת נחיל זבובים גדול תימנע. מאחר והזבובים רגישים לחום, כדאי להציב את המלכודות באזורים מוצלים. קיימות גם מלכודות זבובים לשטחים חיצוניים
  • ריסוס לבית. שיטה יעילה המאפשרת טיפול בשטחים נרחבים באזור הנגוע ומטפלת בעיקר במרחב הביתי הקרוב. ריסוס בבית מהווה פתרון לבעיית הזבובים לתקופת זמן ארוכה יחסית. בסביבה החיצונית מומלץ להשתמש גם במלכודות. הריסוס בשטח החיצוני יהיה יעיל פחות לאורך זמן.


כמובן, יש חשיבות גדולה לטיפול המונע, שעיקרו שמירה על ניקיון ומניעת פסולת וריקבון בסביבתכם הקרובה.

הצוות המיומן של אגרוטל הדברות ישמח להעניק לכם ייעוץ וטיפול מקיף להדברת ומניעת מפגע הזבובים, בביתכם ובסביבתכם ה