הדברת ג'וקים (תיקנים)

התיקנים, או בשמם העממי ג'וקים, הם מן המזיקים הנפוצים ביותר בצמוד למגורי בני האדם. הם עלולים להימצא בבתים פרטיים, בחצרות, במשרדים, בתי ספר, בתי עסק ולמעשה בכל מקום. התיקן  נחשב למזיק ומטריד מאחר והוא מעביר מחלות ופוגע בצמחים. כן, עשוי התיקן לגרום נזקים כגון אכילת מזון או שאריות בהיותו אוכל כל, הפרשת צואה על המזון וזיהומו ואף כרסום דבקי נייר המשמשים לכריכת ספרים, חוברות וכיוצא באלו. התיקן מהווה מפגע בריאותי ואסתטי ועל כן חשוב להרחיקו מסביבת המגורים.


תיקנים – מידע כללי

הג'וק הוא חרק או בשמו הרשמי הוא מקק או תיקן.  תיקנים הם חרקים בעלי מבנה גוף שטוח ופחוס המאפשר להם חדירה טובה כמעט לכל אזור. הם בעלי מחושים גדולים ולרובם כנפיים מנוונות. גבם רחב יחסית וכך גם בטנם אך צידי הגוף צרים. התיקן זריז ובעל כושר עמידות גבוה ביותר וכך למשל הוא יכול להימנע מלאכול במשך מספר ימים ולחיות בתנאים קשים כמו למשל בצנרת הביוב. התיקנים פעילים בדרך כלל בלילה כאשר האדם ישן והתאורה נמוכה ובמשך היום הם מסתתרים בפינות, סדקים וחריצים. מחזור החיים שלהם הוא גלגול חסר בעל שלושה שלבים:

  • ביצים – הנקבות מטילות את ביציהן 14-16 במספר לתוך תיק (ממנו נגזר השם תיקן).
  • נימפות שהם התיקנים הצעירים, בעלי מופע דומה לבוגרים, קטנים יותר וללא כנפיים. הנימפות עוברות מספר שלבי התפתחות.
  • בוגרים, אשר בתנאים אידאליים של טמפרטורה ולחות יש להם כושר התרבות גבוה.

תיקנים – מינים נפוצים בישראל

בישראל נפוצים מספר מינים של תיקנים הנבדלים בתכונות, במראה ובסביבת המחיה:

  • התיקן האמריקאי (Periplaneta Americana )- צבעו חום אדמדם. אורך גופו של התיקן האמריקאי הבוגר מגיע עד 4.5 ס"מ. הוא מעדיף מקומות לחים וטמפרטורות גבוהות וחי ומתרבה באזורים בהם הוא מוצא מזון, בעיקר בצנרת ובבורות הביוב. הבוגר בעל יכולת תעופה טובה יחסית לשאר המינים.
  • התיקן הגרמני – ( Blatella Germanica) קטן מן התיקן האמריקאי ואורכו מגיע עד ל 1.5 ס"מ. סימן ההיכר שלו הוא שני פסי אורך מקבילים המופיעים על הלוחית הגבית בחזה הקדמי. הוא מעופף רק לעתים רחוקות למרות שהוא מכונף. מין זה חי ומתפתח בבתים במשך כל השנה באזורים יבשים יחסית, כדוגמת מכשירי חשמל. נחשב בעיקר כמטרד ופחות כגורם נזק.
  • תיקן הפסים החום – (Supella Supellectilium)  דומה מאוד לתיקן גרמני באופיו ובצורתו. אורכו כ-1.5 ס"מ וצבעו חום בהיר. הוא חי בטבע באזורים שונים באפריקה. משם התפשט לאזורים ממוזגים שם הוא מצוי בבתים, בהם הוא חי ומתרבה בעיקר בתוך חללים כמו מגרות, וארונות, בספריות או מאחורי תמונות.


הדברת ג'וקים

הדברת ג'וקים אינה כה קלה ופשוטה. יעילותם של חלק מן החומרים אינה גבוהה וריסוס נגד ג'וקים עשוי להסתיים בריחות לא נעימים ובג'וקים ששרדו וממשיכים להסתובב במחיצתכם. מאידך, ישנם חומרים רעילים ביותר האסורים בשימוש על פי חוק והם מסכני בריאות וחיים!! לפיכך, הדברת ג'וקים חייבת להיעשות על ידי מדביר מוסמך, בחומרים המתאימים ובהליך בטוח ומבוקר.

תכנית הטיפול במפגע כוללת בנוסף להדברה גם איתור של כל המקומות הנגועים, מניעה של דרכי גישה, ניקוי מקומות קינון קיימים או פוטנציאליים ותחזוקה שוטפת של המבנה וצנרת הביוב.

דרכי הדברת התיקנים בבית נגזרות ממין התיקן. כל מין דורש התייחסות ספציפית ושיטת הטיפול משתנה בהתאם.

  • טיפול במלכודות פרומון – חומר נדיף שריחו מושך את התיקן. יעילה במיוחד נגד התיקן הגרמני.
  • טיפול בג'ל פיתיון רעיל – יעילה במיוחד נגד תיקן הפסים החום.
  • טיפול בריסוס – השיטה העיקרית להדברת התיקן האמריקאי.

מומלץ להשתמש בחומרי הדברה שהשפעתם על הסביבה נמוכה, הנשארים פעילים לאורך זמן כיוון שהזמן העובר מרגע ההטלה ועד הבקיעה אורך עד שלושה חדשים ותיקי הביצים עמידים מאד כנגד חומרי הדברה. כדי למנוע חזרת המפגע והתפשטותו מומלץ לנקוט בפעולות הדברה נוספות.

לאחר שלושה חודשים מומלץ לבצע ביקורת ואם התגלו סימנים לחזרת המפגע, יש לבצע הדברה חוזרת.

אגרוטל הדברות בע"מ, חברה בעלת ניסיון מוכח בתחום תיתן לכם שירות יעיל ותוצאות מוכחות לאורך זמן, תוך שמירה על בריאותם של בני הבית.

פנו אלינו ונשמח לפטור אתכם מהג'וקים ובכך לפתור את הבעיה ולהחזיר את החיים למסלולם.