הדברת נמלים

הנמלים נפוצות מאד בכל העולם ומופיעות באלפי מינים ותתי מינים. מינים רבים מקימים את קיניהן סמוך למושבות אדם, שם הן מוצאות מזון. מחזה נפוץ הוא טורים ארוכים של נמלים קטנות המוצאות את דרכן לבתים שם הן מוצאות שאריות מזון ואף חודרות לארונות המטבח. נמלים מסוגם אחרים נחשבות מזיקות לחקלאות שכן הן אוספות כמויות גדולות של תבואה בשדות. קיימים מיני נמלים החיות בתוך עץ ובדומה לטרמיטים גורמות נזק לרהיטים או משקופים. מינים מסוימים הינם ארסיים ועקיצתם פוגעת באדם בדרגות שונות של חומרה.

 

נמלים – רקע כללי

 

הנמלים מהוות משפחה  בסדרת הדבוראים. גופן נחלק לשלושה: ראש, חזה ובטן, כאשר שלושת זוגות הרגליים יוצאות מהחזה. זוג המחושים שבראשן משמשים אותן להרחה ולמישוש. שני חושים אלה מפותחים אצלן במיוחד ומשמשים לתקשורת והעברת מסרים. הן ניחנות גם בזוג צבתות המאפשרות להן לאחוז במזונן וגם ככלי נשק ללחימה.

מחזור החיים של הנמלה הוא מלא וכולל ארבעה שלבים: ביצה, זחל, גולם ונמלה בוגרת.

 

נמלים – מינים נפוצים בישראל

בישראל נפוצים למעלה מ- 40 סוגי נמלים שונים הנחלקים ליותר מ – 200 מינים ותת מינים.

 

מינים פולשים

נמלת האש הקטנה Wasmannia

מקורה של נמלה זו בדרום אמריקה באזורים הטרופיים. המין יובא בטעות על ידי פעילות אדם למקומות שונים בעולם ובהם גם לישראל, בה נצפה לראשונה בשנת  2006. מין זה קטן מאד (עד 2 מ"מ) ומתאפיין בגוון חום אדמדם. נמלת האש נחשבת מזיקה במיוחד. עקיצתה כואבת במיוחד ועשויה לגרום לתופעות אלרגיות חריפות כמו גירויים ונפיחות. היא אף גורמת נזק לבעלי חיים ועשויה לגרום לעיוורון של חתולים וכלבים על ידי עקיצה בעיניים.

מתפשטת במהירות על ידי העברת גזם, משתלות (בתוך אדמת העציצים) ונפוצה בגנים ומדשאות ותחת אבנים ועלים יבשים. יכולתה לבנות מספר קנים רב יחסית לשטח קטן לעומת שאר הנמלים, מקנה לה כושר שרידות גבוה ומקשה על ההדברה.

 

הדברת נמלים

הדברה יעילה של קן נמלים תלויה בהשמדת המלכה.

הצעד הראשון להדברה יעילה של נמלים, הוא איתור וסיווג הנמלים באזור ואיתור הקנים אליהן הן מביאות את המזון הנאסף על ידן ולאחר מכן, בירור מהו סוג המזון אליו נמשכות הנמלים במיוחד. לאחר מכן ניתן לבצע הדברה בשתי שיטות עיקריות:

  • פיתיונות מורעלים – פיתיון גרגרי או פתרון ג'ל מהווים מוקד משיכה לנמלים המאתרות ואוספות מזון. על ידי הבאת הפיתיונות אל הקן תורעל לבסוף גם המלכה והקן יושמד. שיטה זו יעילה ביותר ואינה מסכנת את הסביבה על ידי חשיפה לרעלים.
  • ריסוס פנים הבית – שיטה זו מאפשרת הדברת נמלים בחללי הבית הנגוע.

המדבירים המיומנים שלנו באגרוטל הדברות יבצעו סקירה מקיפה של האזור הנגוע ויבחרו עבורכם את השיטה שתאפשר את הדברת הנמלים בביתכם ביעילות מקסימלית.